Κυπελλούχος για 6η φορά ο Φίλιππος

Εννιά χρόνια (Μετς 2007) μετά ο Φίλιππος Βέροιας επιστρέφει στους τίτλους, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδος.
Οι Βεροιώτες επικράτησαν 21-19 του Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου στον μεγάλο τελικό του 14ου Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών «Ιωάννης Δούκας».

MVP
Πολυτιμότερος παίκτης του Φάιναλ φορ μετά από ψηφοφορία των εκπροσώπων των ΜΜΕ αναδείχθηκε ο Σάββας Καρυπίδης
Ο 37χρονος δεξιός εξτρέμ είχε 100% ευστοχία στον μεγάλο τελικό με 8 γκολ σε 8 προσπάθειες, ενώ συνολικά το διήμερο πέτυχε 12 τέρματα.

Το ματς
Ο Φίλιππος ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τρία γκολ (2-5 στο 9:26 και 3-6 στο 12:08) με κύριους εκφραστές τους Σανίκη και Καρυπίδη.

Ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε 6-6 με τον Μπάγιο στο 14:30, αλλά οι Βεροιώτες ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα πρώτα με τους Καρυπίδη, Παπαδόπουλο για το 6-8 (17:50), ενώ στην συνέχεια ο Μιχαηλίδης στον αιφνιδιασμό έκανε το 8-10 (22:56).

Ο Δούκας έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-10 στο 26:26 με σερί 3-0 με τους Ντούνη (2 φορές) και Μωραϊτη να σκοράρουν.

Ωστόσο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Φίλιππος πρόλαβε να προσπεράσει στο σκορ με τους Σανίκη και Καρυπίδη (12-13).
Στο δεύτερο μέρος δέσποσε κάτω από τα δοκάρια του Δούκα ο Νίκος Μαγκαφουράκης, ο οποίος κράτησε σε πολλές περιπτώσεις μέσα στο ματς την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων».

Ο Δούκας με τον Μισαηλίδη ισοφάρισε 15-15 στο 39:33, αλλά το επόμενο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Φίλιππο.

Με σερί 3-0 και τέρματα των Παπαδόπουλου, Καρυπίδη, Βεσελίνοβιτς έφτασε στο 15-18 (45:27), ενώ κράτησε για 9 λεπτά χωρίς γκολ τον Δούκα με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να σταματάει ότι σουτ πήγαινε προς την εστία. Οι Βεροιώτες κράτησαν το προβάδισμα των τριών γκολ μέχρι το 52’ (17-20) όταν σκόραρε ο Παπαδόπουλος. Ο Αραπακόπουλος μείωσε σε 18-20, ο Μισαηλίδης στην επόμενη φάση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και ουσιαστικά ο Φίλιππος «κλείδωσε» τη νίκη στο 57’ όταν ο Καρυπίδης έκανε το 18-21

Ο Δούκας μείωσε με τον Ντούνη στο 58:19 σε 19-21, αλλά δεν κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πλησιάσει περισσότερο και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 6-6, 7-9, 11-10, 12-13 (ημx.), 13-14, 15-15, 15-17, 16-18, 18-20, 19-21

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 1, Πάνου, Μανουσέλης 3, Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 1, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 5, Μπάγιος 2, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 4, Βουτσάς, Καρυπίδης 8, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 4

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 1-4, Πένάλτι: 2/4 – 4/4

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful